Sport, turystyka i wycieczki po okolicy

Wielki Chocz (Veľký Choč)

Wielki Chocz jest dominującym masywem Gór Choczańskich (Chočské vrchy) widocznym od strony Štrby i z całej Dolnej Orawy. Dla turystów udostępniono cztery szlaki turystyczne (z Lúček, z Likavki, z Valaskiej Dubovej, z Dolnego Kubina). Najbardziej widokowa trasa prowadzi z Lúček i Dolnego Kubina.

Dolina Kwaczańska (Kvačianska dolina) i Dolina Prosiecka (Prosiecka dolina)

Obydwie doliny zaliczają się do najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Górach Choczańskich. Zbocza doliny są zbudowane ze ścian skalnych i zalesione. Ze względu utrudniony dostęp doliny nigdy nie były intensywnie wykorzystywane gospodarczo. Ze względu stan zachowania i niepowtarzalny charakter w 1967 roku Dolina Kwaczańska została uznana za rezerwat przyrody.


Zalew Liptowska Mara (Liptovská Mara)

Latem Liptowska Mara staje się najpopularniejszym miejscem rekreacji. Co roku odpoczywają ty tysiące wczasowiczów, którzy korzystają z możliwości, jakie daje akwen wodny: pływanie, surfing, windsurfing, jachting, pływanie łódką i rowerkiem wodnym, rejsy widokowe statkiem Liptov, minigolf, wędkowanie.Rafting – sporty wodne

Rafting jest polecany rodzinom z dziećmi, grupom i osobom indywidualnym. Spływ odbywa się kilkuosobowymi pontonami. Uczestnicy są wyposażeni w kapoki, opcjonalnie kask. Trasa spływu ma ok. 10 km (zajmuje 1,5 godz.) i obejmuje odcinek od Kráľovej Lehoty do Uhorskiej Vsi.

Spływ Wagiem

Drewniane tratwy mieszczące 12 osób wypływają z przystani Bariérová. Trasa spływu ma 7 km, a jej pokonanie zajmuje około 50 – 75 minut. Tratwami sterują dwaj flisacy, którzy zapewniają również wykład w kilku językach.


Wilkoliniec (Vlkolínec)

Wilkoliniec, przysiółek Rużomberka, jest najlepiej zachowanym skansenem architektury ludowej na Słowacji. W grudniu 1993 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.


Skansen archeologiczny Havránok – Liptowska Mara

Skansen archeologiczny znajduje się na wzgórzu Úložisko, gdzie odkryto osadę z wczesnej opoki żelaza, pozostałości palonych ofiar, ludzkie kości. Znajdują się tu również zrekonstruowane budowle celtyckie. W 1967 roku Havránok został uznany za narodowy zabytek kultury.


Zamek Liptowski (Liptovský hrad) - Kalameny

Znany również pod nazwą Zamek Liptov, Stary Zamek Liptowski, Wielki Zamek Liptowski, Zamek Sielnicki. Do jego ruin prowadzi oznakowany szlak z miejscowości Kalameny. Turystom udostępniono pozostałości odsłoniętej budowli po przeprowadzeniu prac budowlano-konserwatorskich zrealizowanych na podstawie badań archeologicznych.


Zamek Likawa (Likava)

Największy zamek na Liptowie, wzniesiony w roku 1315. Ruiny zamku znajdują się na zboczu Przedniego Chocza (Predný Choč) na wysokości 657 m n. p. m. Od 1980 roku prowadzone są badania archeologiczne oraz prace konserwatorskie. Na zamek prowadzi szlak turystyczny z Rużomberka.


Drewniany kościół artykularny w Świętym Krzyżu (Svätý Kríž)

W odległości 14 km od Liptowskiego Mikulasza znajduje się drewniany kościół ewangelicki zaliczany do największych budowli drewnianych w Europie Środkowej. Do jego budowy nie wykorzystano kamienia ani żelaza. W regionie Liptowa powstały jeszcze dwie takie świątynie, jedna w miejscowości Hybie, która spłonęła, druga zaś w Paludzy.


Muzeum Wsi Liptowskiej - Pribylina

Jest to filia Muzeum Liptowskiego w Rużomberku. Ekspozycja przedstawia zabudowę obszaru zalanego przy budowie zalewu Liptowska Mara (Liptovská Mara). W Muzeum Wsi Liptowskiej okazjonalnie odbywają się również imprezy kulturalne. Dodatkową atrakcją jest możliwość jazdy konnej.


Demianowska Jaskinia Wolności (Demänovská jaskyňa Slobody)

Znajduje się w rezerwacie przyrody Demianowska Dolina na terenie Parku Narodowego Tatry Niskie. Wejście do jaskini znajduje się w Dolinie Točište na wysokości 870 metrów nad poziomem morza. Dojście do jaskini ścieżką z parkingu, do pokonania różnica wysokości wynosząca 52 metry. Dla turystów udostępniono odcinek o długości 1800 metrów, różnica wysokości między wejściem a poziomem ziemi wynosi 66 metrów, zaś między poziomem ziemi a wyjściem z jaskini 85 metrów.


Demianowska Jaskinia Lodowa (Demänovská ľadová jaskyňa)

Wejście do jaskini znajduje się w skale nazywanej Basztą (Bašta), około 90 metrów nad dnem doliny. Na trasie znajduje się ścieżka edukacyjna. W jaskini odkryto kości różnych kręgowców, między innymi niedźwiedzia jaskiniowego.


Tatry

Tatry znajdują się w północnej części Słowacji na granicy z Polską. Posiadają gęstą sieć szlaków turystycznych. Przez cały łańcuch Tatr prowadzi szlak turystyczny zwany magistralą tatrzańską. Tatrzańskie szlaki wiodą dolinami i prowadzą na szczyty, nad jeziora, do schronisk górskich lub przesmykami na drugą stronę Tatr.


Zamek Orawski (Oravský hrad)

Jego sylwetka jest wyraźną dominantą Orawy. Zalicza się do najważniejszych tego typu zabytków na terytorium Słowacji. W Zamku Orawskim znajdują się obecnie ekspozycje Muzeum Orawskiego P. O. Hviezdoslava – historyczna, etnograficzna i przyrodnicza.

 

Muzeum Wsi Orawskiej Zuberec

W muzeum zgromadzono obiekty z całego regionu Orawy. Przez teren należący do muzeum przepływa górski potok Studená, na którym znajduje się młyn wodny napędzający młyn i magiel. Bogata ekspozycja etnograficzna, hodowla zwierząt domowych, roślin przemysłowych i użytkowych ilustrują dawne życie na Orawie.


Zamek Streczno (Strečno)

Od trzech stuleci jest ruiną, jednak jego zachowana sylwetka ilustruje rozwój średniowiecznej twierdzy w okresie od gotyku po barok. W 1994 roku ukończono główne prace remontowe, a w 1995 roku zamek został udostępniony do zwiedzania.


Ośrodki narciarskie w okolicy:

  • Ski Park Ružomberok (16 km),

  • Jasná Nízke Tatry (35 km),

  • Park Snow Donovaly (40 km), 

  • Ośrodek narciarski Roháče/Spálená (63 km),

  • Wyciąg narciarski w Lúčkach i w Kalamenach (3 km).

 

Galerie, muzea w okolicy:

  • Galeria P. M. Bohúňa, Liptowski Mikulasz,

  • Słowackie Muzeum Ochrony Przyrody i Speleologii (Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva), Liptowski Mikulasz,

  • Muzeum Janka Kráľa, Liptowski Mikulasz,

  • Muzeum Liptowskie, Rużomberk,

  • Galeria Ľudovíta Fulli, Rużomberk

Rezerwacja

Pobyty według życzenia - rezerwacja bez wiązania